Venusz Bunge

Unimilk s.r.o.

UNIMILK, s.r.o. Košice  je oficiálny distribútor 100% slnečnicových olejov Vénusz na Slovensku. Oleje sú dodávané  v spotrebiteľských baleniach,  ako aj v baleniach určených pre GASTRO.

Kontaktné údaje

Unimilk, s.r.o. Unimilk
Kukučínova 24
040 01 Košice
Slovenská Republika

Tel: +421 55 622 24 37
Fax: +421 55 622 86 10
Email: unimilk@unimilk.sk

Patrí do rodiny

Zdravie

Slnečnicový olej

Jeho zdravotné účinky sú širokospektrálne - esenciálne mastné kyseliny (olejová a linolová) zabraňujú ateroskleróze tým, že znižujú podiel cholesterolu v krvi. Vysoký obsah vitamínu E, najdôležitejšieho antioxidantu, zabezpečuje správny vývin svalov, červených krviniek či pohlavných orgánov. Esenciálne mastné kyseliny a vitamín E sú významné aj pre vonkajší zdravý vzhľad tela, pretože spomaľujú starnutie pokožky, posilňujú vlasy a nechty, zabraňujú tvorbe kožných ochorení (napr. ekzémov a vyrážok). Príjem kvalitného slnečnicového oleja pomáha aj pri nervových a psychických problémoch.

Vitamín E

Rastlinné oleje a tuky sú zdroje a nosiče v tuku rozpustných vitamínov. Tokoferol (vitamín E) sa vyskytuje v štyroch izomérických formách: a, b, g, d. Tokoferol a má najviššiu vitamínovú aktivitu, kým g a d majú najnižšiu. Slnečnicový olej obsahuje 92-100% a tokoferolu. Vďaka tomuto dve lyžičky oleja Floriol naplnia dennú dennú doporučenú dávku vitamínu E (10-15mg) u dospelého človeka.

Popri vitamínovej aktivite, tokoferoly spomaľujú oxidáciu, čím napomáhajú udržiavať kvalitu oleja. Tieto látky sa volajú antioxidanty, ktoré v ľudskom tele spomaľujú stárnutie buniek. Zpomedzi tokoferolov, oxidáciu najviac spomaľujú tokoferoly g a d. Vo veľkom množstve sa nachádzajú v kukuričnom a súojovom oleji.

Cholesterol

Cholesterol patrý do skupiny sterolov a nachádza sa v živočíšnych tukoch. Je to dôležitý a nenahraditeľný prvok pre tvorbu pohlavných hormónov, vitamínu D a žlčovej kyseliny. Cholesterol je tiež zodpovedný za pružnosť bunkových membrán. V krvy je prenášaný lipoproteínmi,
Z dvoch druhov lipoproteínov, jeden, nizkodenzitný znižuje hladinu cholesterolu a druhý, vysokodenzitný naopak zvyšuje riziko cievnych a srdcových ochorení. Vo všeobecnosti 70% cholesterolu v tele produkuje pečeň a iba 30% pochádza zo stravy.

Spojenie mezdi vysokým obsahom cholesterolu a vznikom srdcovo cievnych ochorení bolo zistené už dávnejšie. Rastlinný olej neobsahuje cholesterol a preto je doporučovaný ako náhrada za živočíšne tuky, v prípade vysokej hladiny cholesterolu v krvy. Rastlinné oleje obsahujú fytosteroly, ktoré znižujú riziko srdcovo cievnych ochorení, ktoré vznikajú ako dôsledok vysokej hladiny cholesterolu v krvy.
Normálna hladina cholesterolu v krvy: 4.7-5.2 mmol/l
Vyššia hladina cholesterolu v krvy: 5.2-6.5 mmol/l
Vysoká hladina: > 6.5mmol/l

Mastné kyseliny

Mastné kyseliny sú dlhou reťazov karboxylových kyselýn (uhlíkové čísla od 4 do 24), ktoré môžu byť nasýtené, nenasítené alebo čiastočne nasýtené.

Živočíšne tuky, palmové a kokosové oleje obsahujú veľké množstvo nasýtených mastných kyselín. Oproti tomu slnečnicový, kukuričný, repkový a sójový olej obsahujú vyššie množstvo nenasýtených mastných kyselín.

Z nutričného hľadiska optimálne rozloženie mastných kyselín v oleji alebo tuku je obsah nasýtených mastných kyselín 30%, nenasýtených mastných kyselín 40% a čiastočne nasýtených mastných kyselín 30%. Veľká časť tukov, ktoré konzumujeme pochádza zo živočíšnych tukov, preto optimálne rozloženie mastných kyselín môže byť dosiahnuté nahradením živočíšnych tukov za rastlinné oleje všade tam kde to je možné.

V tukoch a olejoch sú mastné kyseliny viazané na glycerol, čím vytvárajú triacylglyceroly, ktoré tvoria 98 – 99% obsahu tukov.

Niektoré mastné kyseliny su pre náš organizmus nenaharditeľné, sú potrebné pre správne fungovanie organizmu, ale ľudské telo ich nevie samé vytvoriť. Patrí medzi ne napríklad kyselina linolová, kyselina linolenova alebo aj niektoré omega-3 kyseliny.